Medarbejdere

Fastansat / Frivillig

Daniel Baun
Landsleder
Fastansat

“Jeg brænder for at unge skal forstå det her med Gud og Jesus. Og så brænder jeg for at de mennesker, som er YFC, lykkes helt vildt godt.

Min fritid er en dejlig blanding af min frue, mine børn, venner og lidt løb.”

daniel@yfc.dk
+45 25 23 43 43

Rasmus Ebild
Rock Solid Landsleder
Fastansat

“Jeg brænder for, at unge skal opleve en levende og glad Gud, som elsker dem!”

I min fritid er jeg: Tryllekunstner, hygger med mine 4 børn og elsker vandsport og fart.

rasmus@yfc.dk
+45 25 23 43 45

Lene Dørken
Administrativ medarbejder.
Fastansat

“Jeg brænder for at unge skal finde ud af hvem Gud er, på en måde så de forstår, hvad han ønsker at være for dem, hvorfor de har brug for ham og hvem de er i ham.

I min fritid bruger jeg tid med familie og venner, og så elsker jeg hygge, kaffe, sushi, musicals og neglelak.”

lene@yfc.dk
+45 25 23 43 48

Morten Poulsen
Booker med ansvar for events, PR og udvikling
Fastansat

“Jeg brænder for udvikling og unge mennesker.” Jeg er glad for at arbejde med på YFC’s vision.

Når jeg ikke er på arbejde synger jeg – rigtig meget. Jeg er med i 2 gospelkor i Aarhus. Jeg nyder også at hænge ud med vennerne og lave store middage fra tid til anden.

morten@yfc.dk
+45 25 23 43 44

Pelle Kviesgaard
Udvikler – ansvar for”Mød Gud”
Deltidsansat

Pelle er uddannet cand.theol og har til ansvar at udvikle vores “Mød Gud” bog.
Samtidig har Pelle også ansvar for udbredelse af materialet omkring bogen i aldersgruppen ml. 22-28 år.

pelle@yfc.dk
+45 25 23 43 46

Charlotte Lundgaard
Frokostanretter og Rengøringshjælp
Frivillig ansat

“Jeg brænder for at give mine kolleger nogle dejlige omgivelser at arbejde i, hvor lokalerne er rengjorte og frokosten er serveret, så fundamentet er lagt for, at de kan kan lave deres arbejde.

I min fritid bruger jeg tid på Børnekirke i Aarhus Valgmenighed, Kaliber, madlavning og venner.”

charlotte@yfc.dk

Bjarke Brokhøj
Roadmanager
Fuldtidsansat

Jeg brænder for musik og jeg tror på, at man kan bruge musik som platform, til at fortælle om glædesbudskabet. “Musik er en behagelig harmoni til Guds ære og de tilladte lækkerier i sjælen”..

I min fritid ærger jeg mig over, at der ikke er nok timer i livet, til at se de mennesker, jeg holder af, men jeg glædes over, at der dog findes tid til det.

bjarke@yfc.dk

Mathias Engholm
Udvikler – hjælper på “Mød Gud”
Deltidsansat

Mathias er tidligere booker i YFC, og har efter sin fastansættelse valgt at træde ind i udviklingsarbejdet af Mød Gud.

engholm@yfc.dk

Jakob Langvad
Deltidsansat

Jakob arbejder med forskellige projekt opgaver i direkte reference under Daniel Baun.

jakob@yfc.dk

Dorthe Pedersen
Konsulent på Bornholm med fokus på væftet

Fastansat

“Jeg brænder for at være en del af andre menneskers liv, lave fede ting med både børn og voksne – unge og gamle- fattige og rige – flygtninge og pæredanske – troende og ikke troende – for tænk, hvis jeg kan få lov til at være med til at gøre en forskel i et andet menneskes liv!”

 
I min fritid passer jeg mine børn, mine dyr og laver mad til familien og hvem der ellers måtte komme forbi – alt derhjemme nyder jeg!

vaerftet@yfc.dk
+45 22 74 91 61