Medarbejdere

Fastansatte / Frivillige

David Laadal Mortensen
Landsleder
Fastansat

Jeg brænder for, at YFC må være en spydspids, som insisterer på at præsentere troen på Gud som en ressource og et fundament for unge. For mig er det også påtrængende nødvendigt, at vi sætter det at være forbilleder og forældre for unge på dagsordenen.

I min fritid tager jeg på vildmarksture og gerne med mine børn, prøver at holde kroppen igang med løb og svømning og laver bål i haven med min dejlige familie.

david@yfc.dk
+45 28 68 98 77

Rasmus Ebild
Rock Solid Landsleder
Fastansat

Jeg brænder for, at unge skal opleve en levende og glad Gud, som elsker dem!

I min fritid er jeg tryllekunstner, hygger med min kone og fire børn og elsker vandsport og fart.

rasmus@yfc.dk
+45 25 23 43 45

Johannes Thomsen
Kommunikations- og projektleder
Fastansat

Jeg brænder for, at ungdomsgenerationens kæmpe potentiale forløses. Samtidigt er det vigtigt for mig, at enhver ung oplever sig som værdifuld og velkommen i YFC

 Fritiden bruger jeg med mine tre børn og konen. Når jeg virkelig skal hygge, laver jeg 10-30 kg spegepølser, grillpølser, bacon, osv. sammen med vennerne – en slags kødelig hobby:-)  

johannes@yfc.dk
+45 31 37 39 33

Emil Rindom Hansen
Eventmedarbejder Østjylland
Studenteransat 12 timer pr uge

Jeg brænder for, at unge mennesker må få et personligt møde med Gud. Gennem relevante og indholdsfyldte events håber jeg, at vi kan gøre det klart, at Jesus har kærlighed og håb for alle.

Til daglig studerer jeg teologi på Aarhus Universitet. Ellers bruger jeg min fritid på at spille fodbold og at være sammen med mine venner.

emil@yfc.dk
+45 53 56 36 75‬

Karol Hlava
Bogholder og administrator
Fastansat

karol@yfc.dk

Charlotte Lundgaard
Mad- og husmor
Frivillig ansat

Jeg brænder for at give mine kolleger nogle dejlige omgivelser at arbejde i, hvor lokalerne er rengjorte, og frokosten er serveret, så fundamentet er lagt for, at de kan lave deres arbejde.”

I min fritid går jeg til gospel og er i et godt fællesskab med andre fra min kirke

charlotte@yfc.dk